Pripravil Slovensko o milióny eur


Ako dopadlo naše snaženie o lepšiu zmluvu a transparentnosť v prípade slovenskej domény? Rovnako ako na školstve s eurofondami, a presne tak, ako je stále zvykom. Týždeň pred tým, ako sme mali vidieť finálny návrh, Pellegrini a jeho úrad + SWAN tajne podpísali nevýhodnú zmluvu. Prečo je tomu tak, som rozpísal v poslednom blogu a iba sa všetko potvrdilo. Pre mňa osobne to je veľká skúsenosť, aj keď očakávaná. Nerád počúvam rôzne ohováračky. Kto, čo, ako a kde kradne. Ako to celé nefunguje, atď. Chcel som to vidieť na vlastné oči, aby som potom vedel, ako proti tomu bojovať.

O prípade ukradnutia .sk domény sa už popísalo toho veľa. Spoločnosť SK-NIC vlastnená spoločnosťou Swan spravuje národnú .sk doménu. K jej správe sa dostala za veľmi zaujímavých okolností. Túto správu vykonávala pod všetky štandardy a na úkor rozvoja slovenského internetu a jeho komunity. Zároveň z toho mala peknú ryžu. Viac ako 3m eur zisku (oficiálne priznáva zlomok). Je ale rok 2017 a SWAN potrebuje túto zlatú baňu predať. Predávajú tiež nie úplne top zahraničnému registrátorovi, ale na to, aby sa predaj mohol uskutočniť, potrebuje novú zmluvu so štátom. (tá stara bola “nevypovedateľná”). Pretože logicky sa nový investor bojí, že môže o tento monopol prísť, ak ho nebude mať posvätený.

Pre predaj teda potrebovali podpísať novú zmluvu so štátom.

Ako postupovali?

  1. najskôr to chceli podpísať tajne. Keď sme sa to dozvedeli, ozvali sme sa Pellegriniho úradu, že by bolo dobré to robiť transparentne a hlavne spraviť to poriadne, ako sa na modernú krajinu patrí, a nekradnúť zasa. Navrhnúť to nanovo, alebo aspoň vyjednať zásadné zmeny, ktoré konečne ukončia dlhé roky drancovania .sk domény a niekam nás posunú.
  2. pod toto sa podpísalo okrem organizácií ako Slovensko.digital, SAPIE… a aj viac ako 9700 ľudí z akcie nasadomena.sk
  3. pod tlakom nám dali dodatok k nahliadnutiu. My sme to dali právnikom a odborníkom zo zahraničia a ich verdikt bol jasný. Celé ako to je postavené, to je neštandardné a zlé. Treba to spraviť nanovo a poriadne. Ale keď sa nedá, poslali sme aspoň pár hlavných bodov, ktoré by sa mali zmeniť v tejto zmluve.
  4. zrazu sa z nás stali džihádisti a Pellegrini sa postavil na stranu SWANu a nie komunity, na ktorú práve naopak začal útočiť, že to je politická akcia Progresívneho Slovenska, že my chceme na tom zarábať, atď. (aj keď sa tomuto problému venujeme dlhé roky). Začal preberať rétoriku a argumenty SWANu. Takže bolo jasné, kto ho brífuje.
  5.  dňa 9. 8. mala byť komisia k .sk doméne, kde sa mal preberať znova tento dodatok.
  6. týždeň predtým to ale tajne podpísali a nedali to vedieť ani na komisii. Samozrejme, nezapracovali žiaden z dôležitých bodov a nič nevyrokovali. (zmluva je stále prakticky nevypovedateľná, s cenami sa nič nedá robiť, komunite sa príspevok nenavýšil). Podľa rôznych informácií to podpisovali narýchlo zo dňa na deň a pod tlakom.

Prečo to podpísali tajne pár dní predtým, ako sa malo o tom na komisii rokovať?

Oficiálna verzia je, že prišlo k dohode a nebolo na čo čakať. Neoficiálna je, že buď boli tlačení časom od nového kupca, alebo niekto na úrade predsa len tvrdšie vyjednával a chcel tú zmluvu spraviť lepšiu. To by ich ale stálo peniaze. Takže to spravili tak, ako sa to malo robiť hneď od začiatku.

Týmto posvätili privatizáciu národnej domény, ktorá sa udiala dávno za zvláštnych okolností. Zároveň ukázali, že si idú svoje stále tak, ako boli naučení (niežeby to niekoho prekvapovalo).

Čo z toho vyplýva?

Pellegrini sa na transparentnosť iba hrá. Keď mu to nevyhovuje, je ochotný pristúpiť na tajné a rýchle podpisovania.
Na Pellegriniho úrade má silný vplyv SWAN a vie si presadiť svoje. Keď nejde niečo oficiálnou cestou, sprocesujú si to cez svoje kontakty.
Zbohom, slovenské štátne IT, pretože presne takto to tu bolo pred Pellem a miliarda sa stratila. Ďalšia je na rade.

Ako by sa to malo robiť?

Možností je veľa. Iba tak narýchlo ich viacero opíšem.

Najprv by si mal štát spraviť poriadok v tom, koho počúvať a mať snahu zistiť pravdu. Zavolať komunitu a odbornú verejnosť na pomoc, a nie z nej robiť nepriateľa. Naopak, nepristupovať na rétoriku dodávateľa. Akonáhle by si spravil poriadok v prioritách, dalo by sa pokračovať jednoduchšie.

Dodávateľ novú zmluvu potreboval. Bolo absolútne nevyhnutné mať to podpísané štátom. Čiže štát mal obrovskú moc a mohol si do podpisu presadiť veľa vecí, keby chcel.

Zmluva bola v rozpore s dobrými mravmi, keďže sa nedala vypovedať. V minulosti ju dodávateľ aj tak viackrát porušil (nedodával dáta štátu, nemal transparentné financovanie, atď.).

Štát mohol začať komunikovať priamo s ICANN organizáciou a začať sa zaoberať procesom redelegácie.

Štát následne spolu s komisiou a komunitou mohol vytvoriť nové transparentné výberové konanie pre doménu, nové pravidla fungovania atď..

Pri takomto postupe by mal voči dodávateľovi obrovské páky, a ten by bol nútený sa pri vyjednávaní správať úplne ináč. Podpísať zmluvu výhodnú pre obe strany a dokonca aj pre komunitu.

Aké by to bolo, keby Pellegrini a jeho úrad počúvali komisiu a komunitu?

Slovenská internetová a podnikateľská komunita by mala milióny eur ročne na svoje projekty, rozvoj, podporu. Podporu IT, podporu podnikania na internete, e-commerce. Konferencie, open-source projekty a startupy.

Slovenská doména by bola spravovaná lepšie a bola by lacnejšia. Pretože štát a komisia by mali na monopolného dodávateľa oveľa silnejšie páky a mohli by vyžadovať oveľa väčšiu kvalitu a netunelovali by len peniaze, ale museli by investovať do rozvoja služieb.

Nemôžem sa zbaviť otázok. Prečo to Pellegrini podpísal, keď je to absolútne nevýhodné pre slovensky internet? Prečo sa nepostaví na stranu rozvoja slovenského internetu, ale na stranu jedného dodávateľa s pomerne zlou povesťou?

Má zmysel sa snažiť ďalej?

Áno, má. Vôbec nie som pesimista, aj keď to zasa zahrali po starom. Pretože staré časy im pomaly, ale isto končia.

Presne toto oni chcú, aby všetkých znechutili. Ale na mňa a na kopec ďalších ľudí to má presne opačný efekt. Ešte viac nás to núti vydržať a makať ešte viac.

Makať ešte viac na komunite a komisii. Kontrolovať a vyžadovať od SK-NICu najväčšiu kvalitu.

Ale hlavne už zmeniť tento prístup na vyššej úrovni. Toto je presne vec, ktorá mňa motivuje ísť do politiky. Vidím, koľko vecí by sa dalo vylepšiť, keby sa aspoň chcelo veci vylepšovať a nehľadelo by sa iba na vlastné osobné záujmy a pohodlie.

Musí sa preto zmeniť filozofia a naštartovať radikálna digitalizácia. My nemáme nič dokazovať štátu, štát má dokazovať nám.

 

12 Comments

Add yours
  1. 1
    Alexander Selkirk

    Normálka ako pri všetkom. Podobne dopadli všetky veľké podniky a všetky zaujímavé veci, čo znášali zlaté vajcia. Slovenský národ otrokov to nezaujíma, pokiaľ má dostatok alkoholu, tak zase vyhrá Smer a jeho prisluhovači …

    „Prečo to Pellegrini podpísal? Keď je to absolútne nevýhodné pre slovensky internet?“
    Jeho to nezaujíma. On má svoje peniaze a slovenský národ na to kašle.

    Teraz tu by možno pomohlo zrušiť celý tento slovenský štát, vládu a všetko … stať sa len občanmi EU a tlačiť len angličtinu a platiť len EÚ dane.

    Ale pochvala, že sa snažíš s tým niečo robiť.

  2. 2
    Jozef Chocholáček

    Tak veru, niektorí si sťažujú na „diktát z Bruselu“, ale za posledné roky vo mne rastie pocit, že by sme toho diktátu potrebovali nie menej, ale viac. Celú vládu a samosprávu zrušiť, a dosadiť „bruselských“ úradníkov, aspoň na biblických 40 rokov. Potom možno bude Slovensko normálna krajina.

  3. 3
    Alexander Selkirk

    Asi tak nejak …

    Bežných slovenských ľudí voľby, referendá, verejné problémy a pod. nezaujímajú a ani sa nezúčastňujú … minulé eurovoľby neúčasť takmer 90%, pri ostatných je to mierne krajšie ….

  4. 4
    rikardmarx

    Je zvlastne, ze v dnesnej dobe este niekto veri smerakovi. Pellegrini je len „pekna“ tvaricka, ale inak klasicky smeracky grazel.

  5. 5
    Robespiere

    bla, bla, bla. žijeme v dobe, kedy sa marxoviricardovi neda verit vobec nic. je len „pekna“ tvaricka, ale inak klasicky OLANOSAS-kársky grazel. Kazdopadne je dobre, ze sa niekto stara.

  6. 6
    normalka

    Ale aj Pelegriny sa potrebuje nabaliť, je kriza, tak sa veľmi ponahľa!!! A niečo treba aj do Ficovho paralelneho učtovnictva Smeru-SK

  7. 8
    Pavel19

    Nemôžeme sa čudovať, že ľudia začínajú byť vo veciach verejných ľahostajní. Tak, ako boli podvedení súčasným zlepencom pri voľbách sa v normálnom právnom štáte nestáva. Korupcia kvitne na každej úrovni riadenia a nie sa kde sťažovať, všetko je navzájom poprepletané a pritom nejaký vysoko postavený blbec zahlási, že korupcia nejestvuje !

  8. 9
    Jano

    Problem je ze je to prehnite z dola na hor a opacne. Ludia ako Pellegrini mozno by aj chceli ale neviedia komu maju verit resp. nevedia rozoznat co je odrb a co transparentna vec. A dalsia vec je ta ze mozno zohrava len rolu nejakej babky a rozhoduje sa niekde uplne inde. Jedina moznost je kompletne vymena celeho statneho aparatu – trochu utopisticke ale nevyhnutne na dosiahnutie nejake progressu

  9. 10
    Frutarianultra

    Prečo to podpísal?možno z rovnakého dôvodu z akého by si to možno podpísal alebo musel podpísať aj ty.

  10. 12
    Frutarianultra

    Politici a vláda sú len figúrky ktoré len plnia to čo sa od nich žiada. A ten kto ich plní najlepšie sa aj dostane najvyššie. Nikdy sa nerozhoduje len o jednej veci a každé rozhodnutie na jednej strane prinesie pozitívny výsledok na druhej strane v inej oblasti negatívny či niekoľko negatívnych. Všetko má svoju daň.
    Pri tom kvante riešení, rozhodnutí, problémov, ludí je to tak obrovsky zacyklený reťazec že nie je možné ho vyliečiť.
    Každopádne súhlasím s vašou myšlienkou iniciatívou ale ste a budete ako všetky iné ktoré tu boli sú a budú iniciatívne strany ktoré len dávajú rovnováhu tomuto chaosu.
    Kiež by som sa mýlil a ak by ste sa dostali do vedenia a všetko by sa zmenilo. Ale nezmení. História je krásnym príkladom, už 100vky rokov to tak je a bude.

Comments are closed.