Ako vylepšiť komunity na Slovensku?
Všade kde chodím sa snažím inšpirovať. Pozerať sa okolo seba. Čo je tam dobre alebo zle. Začína to už na návšteve u niekoho v kancloch. Všímam si ako to tam majú usporiadané a aké vychytávky používajú. Pokračuje to cez reštaurácie na dovolenke, kde riešim, že prečo takéto jedlo ešte niekto nepredáva na Slovensku. Podobne je to aj tu v USA. Navštevujem tu rôzne komunity: crossfitovú, jógu, toastmasters atď. Všimol som si jeden obrovský rozdiel voči komunitám na Slovensku. Jeho odstránením by sme sa zasa posunuli trošku bližšie k sebe.
Základný rozdiel je ten, že tú sú komunity pestrejšie a hlavne viac generačné.
Idete na crossfit a za vami dvíha činku 15 ročný chalan, pred vami je skoro 60 ročná žena. Pri dverách telocvične je odparkovaný kočík s dieťaťom. Naľavo a napravo sú ľudí všetkého možného veku. Nabuchaní bývalí mariňáci a policajti ale aj starší obchodník, ktorý je ešte viac poskracovaný ako ja (čo je celkom úspech).
Podobne na joge. Od detí zo základnej školy, po staré babky a dedkov. Detto na Toastmaster. Rozrávajú tam 70 roční ľudia, ktorí majú trošku problem s chôdzou ale vedia dať také múdro, že vás to posadí. Zároveň s nimi sú tam stredoškoláci, ktorí majú akurát prázdniny. A to teraz nehovorím o rase alebo pôvode tých ľudí. V každej komunite to je veľmi pestré a okrem starých a mladých ľudí tu stretnete čiernych, bielych, hnedých, žltých, ružových, vysokých, ženy, mužov. Ľudí z US, z Floridy, zo Slovenska, z karibiku, z Európy, Ázie. Republikánov aj demokratov. O profesiách a úrovni ich talentu ani nechcem hovoriť.
Mega natom je, že všetci títo ľudia vedia spolu žiť, cvičiť a rozrávať sa v jednom časopriestore. Združuje ich záujem o danú tému.
Zameriam sa hlavne na vek. Inšpiruje vás to, keď vidíte niekoho v takom vysokom veku ešte makať a im to zasa spätne dodáva energiu, keď vidia, že stále patria do spoločnosti. Generácie medzi sebou komunikujú. Vytvára to pozitívnu atmosféru.
Mám dojem, že u nás na Slovensku je to dosť oddelené.
Vždy keď som niekde chodil, bola to buď skupina mladých ľudí, alebo potom dôchodcovský klub.
Generácie sa akoby od seba separujú. Ľudia sa u nás po určitom veku cítia ako keby pre nich život skončil. Rozumiem tomu, že aj na Slovensku máme komunity, ktoré sú pestré ale skôr opak je pravidlom.
Druhá vec je tá, že vás v každej komunite brutálne otvorene vítajú.
https://www.instagram.com/p/scx8qmQJTi/?taken-by=truban
Nie len lídri tej komunity, ale aj členovia. Prichádzate tam so strachom, že čo si o vás budú myslieť, čo keď nezapadnete, čo keď im budete vadiť. Ale oni sú presní opak. Dajú vam pocítiť, že ste vítaní. Hneď sa prihovoria, podajú vám ruku, namotivujú vás a idete odtiaľ strašne nadšený.
Tým, že je tá komunita hrozne pestrá, či už vekovo, rasovo, pohlaviami alebo aj úrovňou v tej ktorej veci, cítite sa v tej rozmanitosti veľmi dobre.
Rozširovanie rozmanitosti a pridávanie aj starších členov do komunít by mohla byť jedna z ciest ako to tu maličko vylepšiť a všetkým trošičku zlepšiť život.
Rozumiem tomu, že to je trošku aj tým, že u nás sa starší ľudia aj sami vo väčšej miere ostrakizujú a je to nejaké kultúrne dedičstvo, ale práve preto to treba prelomiť. Kedysi žili viacgeneračné rodiny spolu, teraz treba vytvoriť aspoň také komunity.
Ako nato?
Skúsim to popísať so zameraním na starších ľudí, ale to isté platí aj keby to chcete rozšíriť na úplne mladích, alebo inač diverzifikovať svoju komunitu.
Okrem toho, že treba zamerať svoj marketing aj na starších ľudí aby sa o tom vôbec dozvedeli, je treba si nájsť pre svoju komunitu nadšenca, prvého staršieho človeka ktorí bude do komunity chodiť a keď tam prídu prví starší ľudia, nebudú sa cítiť sami a neodídu hneď. Toho treba osobne podchytiť.
Toto je super príklad budovania komunít. Nie líder, ale prví následovník to celé spustí:
Nájdite preto niekoho aj úplne mimo vášho terajšieho zloženia komunity a zapojte ho. Bude to win:win situácia pre obe strany. Získate viac členov a úplne inú a lepšiu atmosféru vo vašej komunite.
Získate rôznorodosť, vďaka ktorej všetci členovia vašej komunity môžu rásť. A tak vaša komunita bude mať zmysel a bude prinášať ešte väčšiu hodnotu.
Ako posunúť našu krajinu dopredu? Progresívne!
Da sa to posunut aj do skolstva – zmiesane triedy kde su druhaci, tretiaci stvrtaci atd. Maju to tak napriklad v Sadbury Valley. Ber to ako tip pre vase progresivne zoskupenie ;)
http://bratislavayimby.blogspot.co.uk/2017/01/v-raci-vznikne-komunitne-centrum-stara.html
V Košiciach som raz šiel na debatu o AI od Mari Virčíkovej. Keď som došiel, skoro som odpadol – bolo tam 50:50 seniorov a mladých v mojom veku, bolo to krásne. Pri Q&A sa to pekne miešalo, dopĺňalo, dokonca aj členovia publika si vzájomne odpovedali na otázky. To isté som zažil v Belgicku, Holandsku, … a myslím, že Slovensko je na správnej trase :) Teraz začína v BA prvé Repair café tak som im napísal, nech oslovujú dôchodcov. Som zvedavý, že čo z toho bude. Inak až teraz som narazil na vaše články. Peckové to tu je.