Budúcnosť! Ešte stále nemáte strach?


Každý chce poznať budúcnosť. Ja však neverím v jej predpovedanie. Ako hovorí Taleb, keď ju niekto uhádne, je to preto, že hádalo tak veľa ľudí, že jeden sa trafiť musel. Preto tento text netreba brať ako predpovedanie budúcnosti, ale skôr pokus o sci-fi „beletriu“. Stojíme na prahu veľkých vecí a zmien?

Každý kto trošku študoval históriu vie, že Nacisti to mali s dosiahnutím moci v Nemecku pomerne ťažké. Nie napriek ale vďaka demokracii. Viac krát sa pokúšali vyhrať voľby. Viac-menej to skončilo vždy katastrofou a ich hanbou. Trvalo im to viac ako 10 rokov, kým ich jednoduché a nelogické riešenia začali ľudí zaujímať.

Historici sa zhodnú, že hlavným hráčom nebol Hitler, židia alebo zlá demokracia. Najväčší dopad mal príchod veľkej ekonomickej krízy a neschopnosť Weimarskej republiky s tým niečo robiť (nieže by mohla).

Všetko sa rútilo a borcom sa to podarilo využiť. Topiaci ľudia sa aj slamky chytajú. Neskôr už ked sa niekto ozval, dostal po hlave alebo si posedel trošku v Dachau. Toto úspešne presvedčilo ďalších nevytŕčať z davu a ticho sa prizerať alebo zdrhať. Keď sa snažíme zabrániť príchodu nového vodcu, pozrime sa aké chyby spravil von Papen začiatkom 30-tich rokov, alebo ich môžeme úspešne ignorovať.

Chyby hore dole, ak nebude ekonomická kríza, extrémne názory ľudí zaujímať nebudú. Budú mať čo jesť a kde spať. To sú jediné dôvody, kedy má masa chuť ísť riskovať svoj život. (schválne píšem masa, nie pár extrémistov)

Aké máme vyhliadky po tejto stránke?

Poprvé si treba uvedomiť, že Slovensko ako krajina a jej výtlak na svetové trhy a dejiny je taký malý, že akokoľvek efektívne a dobre to tu naša vláda bude manažovať, každá druhá svetová udalosť nás zomelie a ani si nepípneme. Akokoľvek sa to hociktorému bačovi nepáči, na javisku trhovej sily a dejín máme vplyv ako kilo soli v mori.

Zvrátiť teda veľa udalostí nevieme ani keď sa budeme snažiť, ale môžeme sa na ne lepšie pripraviť. Môže dôjsť k hospodárskej kríze? Áno dôjde. Boli tu a budú prichádzať stále. S rôznou intenzitou ale s takou istotou ako to, že umriete.

Aká môže byť tá najbližšia ktorá sa nás môže najviac dotýkať?

Most established car companies are going to go bust and there is nothing they can do about it.

Za rohom máme automatické samojazdiace autá. Viacerí vedci (napr. tí z MIT) predpovedajú, že ak sa automatické auta celoplošne rozšíria (a predpokladá sa to niekde v rozmedzí 5-15 rokov) dôjde k zníženiu potreby výroby aut až o 90%.

Dôvody prečo to tak bude sú jasné: lepšia škálovateľnost automatických áut, ľudia ich nebudú kupovať ale platiť paušál, masy nebudú potrebovať custom autá atď… tento článok nemá byť špekulácia prečo a či k tomu dôjde. Ak vás to zaujíma môžete si viac argumentov prečítať TUTU a TU (a všade ďalej po internete)

Čiže sa predpokladá, že celý automobilový priemysel sa zrúti. 

A čože sa nám tu vyrába na Slovensku tak veľa? Aj keby sa tu nevyrábali autá, stále sme podľa futuristov pekne v prdeli. Exponenciálny rást technológií, rýchly nástup umelej inteligencie a robotov. To, že skostnatelé byrokratické vlády nedokážu pružne reagovať a držať krok s ich vývojom je obrovské riziko.

Môže dôjsť k prekleňovaciemu obdobiu, keď naozaj bude pomerne rýchlo stúpať nezamestnanosť. Kým prídeme na nové zákony, nové sociálne politiky a na nové vzdelávanie pre ľudí, toto obdobie môže byť plné nepokojov. Pretože práve vtedy sa môžu vytvárať veľké skupiny ľudí čo nebudú mať čo do úsť a čo robiť.

Ale ja som optimista. Spoločnosť sa s tým nakoniec vysporiada a bude ešte lepšia. Ak teda nebudeme slúžiť robotom. Budeme mať ešte vo väčšej miere zabezpečené základné potreby a svet bude zasa o kus lepšie miesto. Bojím sa ale toho, čo bude medzi tým kým sa prispôsobime.

https://www.instagram.com/p/BfSuIFjnQgG/?taken-by=truban

Ako sa dá tomu predísť? Znížiť dôsledky?

Evolučne vyhrali vždy tí najviac flexibilní. Vyhrá firma a organizácia ktorá vie robiť rýchlejšie a lepšie rozhodnutia ako konkurencia. Preto často krát malý startup zvíťazí nad veľkou organizáciou.

Hlavnou témou politikov a politík by malo byť hľadanie takej organizácie spoločnosti, ktorá dokáže efektívne a rýchlo rozhodovať. To by mal byť cieľ nad všetkými. Je jedno či doľava alebo doprava. Ide o to, že keď sa zistí, že je prúser vo vzdelávaní, to čo rozhoduje o úspechu je ako rýchlo tieto zmeny viete implementovať. Lebo je celkom zbytočné, keď konečne dokončíte reformu, ktorú ste začali pred desiatimi rokmi a všade už máte robotov a tretiu svetovú.

Ako nato? Zjednodušene ako všade, aj tu treba namiešať správny pomer. Nájsť také usporiadanie organizácie kde informácie rýchlo tečú (tu pomáha IT a technológie), viacero ľudí má vlastnú zodpovednosť a zároveň jednotlivé časti nie sú také obrovské, že ich ľudia nedokážu riadiť. Zároveň máte dáta, lebo čo nezmeriate to neviete manažovať.

Špeciálne upozornenie vzhľadom na kontext doby v ktorej toto píšem: netreba si naivne myslieť, že diktátor alebo jeden človek vie rozhodovať rýchlejšie a správnejšie ako tím. Je to práve naopak. Jeden človek často krát nevie meniť rozhodovanie na základe nových faktorov a ignoruje ich. Takže sa často krát stáva, že jednotne vedené organizácie sú menej flexibilné ako tie, kde rozhodujú viacerí.

Záver:

Cieľom je nepredpokladať čo príde, lebo to sa nedá. Cieľom je vytvoriť spoločnosť, ktorá sa efektívne vysporiada s akoukoľvek budúcnosťou.

Užívajte si aj ďalší blog – Všetci chcú byť štastní, ale nikto nechce trpieť.

Categories

1 comment

Add yours
  1. 1
    Attila Večerek

    Môžem iba súhlasiť. Ak sa Slovensko strategicky nezačne diverzifikovať, tak to s tou automobilkou tu vyvolá Detroitský efekt. Toto musí byť každému jasné. A tá automatizácia bude pre nás čoraz väčšou výzvou, lebo nie sme dostatočne flexibilní. Je mylná predstava, že automatizácia definitívne ruší prácu ľudí. Len málo ľudí si uvedomuje, že vzápätí pracovné miesta aj vytvára, akurát to nejaký čas trvá. Otázkou ostáva, presne ako píšeš, čo sa za ten čas, kým sa spoločnosť prispôsobý novým „bojovým“ podmienka, udeje.

Comments are closed.